Pendik Kadın Doğum Çocuk

Pendik Kadın Doğum Çocuk

Çocuk Sağlığı ve Kadın Hastalıkları Doğum

Sık Görülen Hastalıklar

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Hastalıkları
Bebekler özellikle altıncı aydan itibaren, üst solunum yolu hastalıklarına daha sık yakalanırlar. Bunun temel sebebi bebeklerin bağışıklık sistemidir. Bebekler ilk altı aylarında, anneden hamilelilek sırasında ve doğumdan sonra anne sütüyle aldıkları antikorları kullanırlar. Antikorlar, vücudumuza giren mikropları tanır ve hafızasına yerleştirir. Çeşitli mikroplar tekrar vücudumuza girdiğinde, bu antikorlar, mikropları etkisiz hale getirir.
Bazı mikroplara karşı gelişen bu koruyucu etki ömür boyudur; Kızamık, Suçiçeği, Hepatit A, Hepatit B, Kabakulak gibi hastalıklar bir kez geçirilirler. Bazı mikroplara karşı ise koruyucu etki daha kısa sürelidir. Üst solunum yolu hastalıklarına 200’den fazla virüs sebep olduğundan, bebeğinizin her birine karşı uzun süreli bağışıklık geliştirmesi çok zordur. Sizden aldığı koruyucu maddeleri 6 -9. aylardan itibaren azalan bebeğiniz, hastalandıkça koruyucu maddeleri kendisi yapmaya başlar. Bu sebepten ötürü bebeğiniz, anne sütü de almıyorsa, 1 . yaştan itibaren üst solunum yolu hastalıklarına daha sık yakalanabilir.


Üst Solunum Yolu Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?
Üst solunum yolu hastalıkları başkalarından bulaşır. Soğuk havada üşütme hastalığın sebebi değildir fakat, soğuk havalarda yeterli havalandırma yapılmayan kalabalık ortamlarda bulunulması, hastalığın bulaşmasını kolaylaştırır. Burunda akıntı ile başlayan hastalık seyri, öksürük ile devam eder. Ayrıca ateş de yapabilir.
Kış mevsiminde, üst solunum yolu enfeksiyonları; nezle, soğuk algınlığı, grip, sinüzit şeklinde görülebilir. Bebeğinizin bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için;
• Anne sütünü 6. aydan sonra mümkün olduğunca vermeye devam edin. Anne sütünüz yoksa, anne sütü formülü esas alınarak hazırlanmış, bağışıklığı destekleyen özel bebek sütlerini bebeğinize verebilirsiniz. Bebeğinizin bağışıklık sistemi ve hastalıklardan korunması ile ilgili Bağışıklık Animasyonu'nu izmek için tıklayınız.
•    Hasta kimselerin bebeğinize yaklaşmasına ve temas etmesine izin vermeyin. Siz hastaysanız maske kullanabilirsiniz.
• Bebeğinizin bulunduğu odanın çok sıcak veya soğuk olmamasına, yeterli havalandırılmasına özen gösterin.
Soğuk Algınlığı ( Nezle)
Halk arasında “soğuk algınlığı” olarak bilinen rahatsızlık, öksürük, hapşırık ve gözlerde sulanmayla seyreder. Hafit ateş, halsizlik ve daha büyük çocuklarda baş ağrısı da gözlenebilir. Soğuk algınlığına yol açan yüzlerce virüs vardır ve bunlar bulaşıcıdır. Hastalığın rahat bir şekilde atlatılması için, bebeğinizin yattığı odanın havasını nemlendirmeniz gerekir. Burnu açık tutmak için burun damlaları, okyanus suyu vs. verilebilir. Bebeğinizin sık sık emzirilmeye devam edilmesi ve yanı sıra yeterli sıvı alması da çok önemlidir. Bebeğinizin ateş nedeniyle kaybettiği sıvının anne sütü veya bebek çaylarıyla takviye edilmesi gerekir. Eğer bebeğinizdeki nezle hali, öksürük ve burun akıntısı bir haftadan uzun sürdüyse, ateşi 3 gün içerisinde düşmez, 1-2 gün aralıkla ateş tekrarlar veya aniden çok artarsa, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. Doktor tavsiyesi dışında kesinlikle ilaç kullanmayınız.

Grip
Grip, soğuk algınlığı gibi virüslerin neden olduğu bir hastalıktır ve başkasının soluğuna, öksürük veya hapşırığına maruz kalınarak bulaşır. Hastalığı bulaştırma riski, ilk haftada en yüksek seviyededir. Bebeğiniz gribe yakalandıktan 2-3 gün sonra; eklem ve baş ağrısı, boğaz ağrısı, titreme, öksürük, mide bulantısı, kusma, ishal ve ateş başlar. Bebeğin çok iyi beslenmesi, bol miktarda sıvı ve C vitamini alması ve anne sütünden iştahsız olsa bile sık sık emzirilerek mümkün olduğunca faydalanması sağlanmalıdır. Yüksek ateş, 7 günden sonra geçmeyen öksürük ve burun tıkanıklığı, şiddetli kusma hallerinde vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

Sinüzit
Bebeklerde geçirilen soğuk algınlığı, nezle ya da grip gibi enfeksiyonlardan sonra, burna açılan sinüsler tıkanabilir. Burun sıvı toplar ve şişer. Sinüslerin içindeki sıvı, bakterilerle enfekte olduğunda, sinüzit yani sinüs enfeksiyonu gelişir. Öksürük veya nezle gibi bulgular, 10 günden fazla gözlemlendiğinde sinüzitten şüphelenilir. Sinüzit sürekli burun akıntısı, öksürük ve başağrısına neden olur. Bu durumda vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşüp, uygun bir tedaviye başlamanız gereklidir.


Etiketler : Sık Görülen Hastalıklar