Pendik Kadın Doğum Çocuk

Pendik Kadın Doğum Çocuk

Çocuk Sağlığı ve Kadın Hastalıkları Doğum

LAKTOZ İNTOLERANSI

Son günlerde okullarda dağıtılan sütleri içen çocuklarda yaşanan sindirim sorunları gündemin en önemli maddelerinden bir haline geldi. Sorunun büyük olasılıkla Türk toplumunda sık rastlanan laktoz intoleransıyla bağlantılı olduğu düşünülüyor.
 
Peki laktoz nedir? Niye bazı kişilerde süt ürünleri tüketiminde laktoz intoleransı denen tablo ortaya çıkar? Laktoz, sütte bulunan şekerin adıdır. Bu şekerin parçalanıp vücut tarafından kullanılabilmesi için sindirim sisteminde, ince bağırsakların yüzeyinde “laktaz” denilen bir enzimin varlığına ihtiyaç duyulur. “Laktaz” enzimi varlığında, süt şekeri “laktoz” yapıtaşlarına (galaktoz ve glukoz) ayrılabilir.“Laktaz” enzimi eksikse ya da yeterli işlev göremiyorsa “laktoz” parçalanamaz ve bağırsaklarda birikir, beraberinde sıvı ve elektrolit tutulumuna yol açar. Sonuçta bağırsaklarda biriken bu kitlenin ileriye doğru hareket ettirilip atılabilmesi için bağırsak hareketleri hızlanır, ishal meydana gelir. Laktoz aynı zamanda bağırsak bakterileriyle de etkileşime geçip fermantasyona uğrar, bunun sonucunda hidrojen gazı açığa çıkar. Bu durum ishali arttırmanın yanı sıra gaz ve şişkinik başta olmak üzere diğer sindirim sistemi yakınmalarına yol açar.
 
Laktoz intoleransının belirtileri:
 
Aşırı gaz oluşumu
Şişkinlik hissi
Bulantı
İshal
Bu belirtiler genellikle laktoz içeren besinleri aldıktan 30-120 dakika sonra ortaya çıkar. Yakınmaları tetikleyen laktoz alımı miktarı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Laktaz enziminin seviyesi doğum sırasında en yüksek iken yaklaşık 2 yaşından itibaren bebeklerin beslenmesinde yer alan süt içeriğinin azalmasına paralel olarak azalmaya başlar. Bu nedenle laktoz intoleransı zaman içinde ortaya çıkan bir durumdur. Ancak daha nadir görülen genetik laktaz eksikliklerinde tablo çok daha erken ortaya çıkabilir. Dünya üzerinde her 10 kişiden birinde laktoz intoleransı olduğu söylenebilir.
 
Tanıda yol gösterici olan klinik yakınmalar bebeklerde gaitada redüktan madde, ph, şeker kromotografisi testleriyle desteklenebilir. Daha büyük çocuklarda ve erişkinlerde ise laktoz tolerans testi * yapılabilir. Laktoz tolerans testinde açlık kan şekeri ölçüldükten sonra kişiye laktoz içeren sıvı içilir ve ardışık kan şekeri (glukoz) ölçümleri yapılır. Eğer kan şekeri bazal değere göre 30 mg/dL üzerinde yükseliyorsa,laktoz glukoza parçalanabiliyor demektir. Yani laktoz intoleransı yoktur


Etiketler : LAKTOZ İNTOLERANSI