Pendik Kadın Doğum Çocuk

Pendik Kadın Doğum Çocuk

Çocuk Sağlığı ve Kadın Hastalıkları Doğum

Alerjiden Korunma

ALLERJİK BÜNYELİ  KİŞİLERİN YAŞAMLARINDA DİKKAT ETMESİ    

GEREKLİ KURALLAR

 
1.En önemli kural hastanın ve ailesinin eğitimi olup , doktoru tarafından aileye yeterli bilgi ve eğitim verilip,kafalarındaki her soruyu sormaları istenir.
 
2.Allerjik hastalıkların ve astımın tedavisinin uzun süreli ve  sabırgerektirdiği,
 
maliyetinin yüksek olduğu, doktorun tedavisi kadar ailenin de uyumunun önemli olduğu bilinmelidir.
 
3.Ev tozu akarı (mite); hepimizin evinde bulunan, temizlikle alakası olmayan , gözle görülmeyen ,insanı ısırmayan ,insan derisinin döküntüleriyle beslenen bit-pire gibi canlıdır. Allerji oluşturan kısımları ise atıklarıdır.
 
4.Yatak odasında metal ,tahta gibi yıkanabilen eşya veya sandalye kullanılmalıdır.Yerde kumaş, kilim sentetik halı kullanılmalı ve en az ayda bir kez yıkanmalıdır.
 
5.Kullandığınız yastık ,yorgan ve yataklar, YÜN,KUŞ,KAZ   tüyünden olmamalıdır.  KAUÇUK ve PAMUK  olmalı ,toz geçirmeyen bir örtü ile kaplanmalıdır. Pencerelerde  kolay temizlenebilen ve toz tutmayan basit perdeler tercih edilmelidir. Battaniye ve yatak örtüleri, pamuktan veya yıkanabilen bir kumaştan olmalı, YÜN olmamalıdır.
 
6.Zemin ,pencere ,masa, sandalye gibi yerler en az haftada bir kere temizlenmelidir. Deodorant,yağlıboya ,tiner,parfüm,katalitik soba,viks kokusu,buğuseptil, egzos dumanı,
 
böcek ilaçları  ve naftalin kokusundan uzak durulmalıdır. Gazete kokusundan uzak durulmalıdır.
 
7.Odada toz tutması muhtemel eşya bulunmamalıdır. Kütüphane kapalı veya camlı olmalıdır. Yatak odasından çiçek , saksı vs. bulunmamalıdır.
 
8. En az 8 saat geçirilen   yatak odası, çok iyi temizlenmeli ve havalanmalıdır.
 
9.Evcil hayvanlar kesinlikle evde beslenmemeli ve bulundurulmamalıdır.
 
10. Giriş ve bodrum katı gibi güneş  görmeyen,rutubetli  yerlerde kalınmamalıdır.
 
11.Saçınızı  yatmadan  2 saat önce ve   dışarı çıkmadan iki saat önce yıkayıp  kurutmalısınız.
 
12.Tüylü oyuncaklar  ve   hayvan postları olmamalı,   yerde halı, kilim , seccade olmamalıdır. Eğer yerler halıfleks ise ve halı kaldırılamıyorsa mutlaka doktorunuzun önereceği özel temizleyicilerle  halınızı temizlemeli ve halı silmemeli,güneşli günlerde  halı ve yataklarınızı havalandırmalısınız.
 
13.Yünlü giysiler yerine sentetikleri tercih ediniz. Akarlar 55  derecede öldükleri için        çamaşırları 60  da hassas olanları ise doktorunuzun söyleyeceği katkı md.leriyle yıkayınız.
 
14.Odalarda çamaşır kurutmayınız. Eviniz nemli ise nem alıcı cihaz kullanınız.
 
15.Evin havalandırmasını saat 11' den sonra yapınız, ağaç ve çiçekler alerji  yapan polenlerini sabah etrafa saçarlar, ilkbahar ve yaz rüzgarlı havalara dikkat ediniz.
 
16.Evin içinde sigara içmeyiniz,elbisenizi  değiştirmeden kimseye sarılmayın sigaranın bir atılım ürünü elbiselere siniyor ve solunum yoluyla etkili oluyor. Parfüm ve deodorantlardan  uzak durunuz.
 
17.Banyo – duş köşeleri tuvalet ve lavabo kenarları kuru olmalı ,mutfak ve banyonun havalandırması olmalıdır. Hamam , kalorifer böceklerini önleyiniz.
 
18.Ağrı kesici ve aspirine dikkat ediniz. Ameliyat , anestezi gerekirse alerjinizi mutlaka hekime önceden bildiriniz.
 
19.Ev içinde bir  yerde yemek yiyiniz.
 
20.İki yaşından küçük çocukların başının altına ince bir yastık konmasında fayda vardır.
 
21.Elektrik süpürgelerinin suya çekeninden ve güçlü çekişlisini tercih ediniz.
 
22.Stres' den uzak durunuz, uykunuz düzenli olsun .
 
23.Alerjiniz olduğu bilinen gıdalardan uzak durunuz.
 
24.Arabayla seyahatte klimaya dikkat ediniz. Yürürken anacaddeler yerine yan sokokları tercih ediniz.
 
25.Alerjik hst.ların modern sanayi toplumlarının hastalığı olduğunu biliniz. Fırsat bulduğunuzda temiz havalı yerlerde geziniz, köyünüzü – kasabanızı ziyaret ediniz. Doğal  ortamlar size sağlık getirecektir. Allerjik hst.lar batıya gittikçe (Batı Anadolu  Avrupa ülkeleri , Amerika gibi) artış göstermektedir
 
26.İmmunoterapi (aşı tedavisi) ancak ilaç tedavisi başarısız olursa ve pür(saf)yani
 
alerjene karşı hassasiyeti varsa uygulanır.
 
27.MÜMKÜNSE YENİLMEMESİ ÖNERİLEN GIDALAR
 
.Acılı -Baharatlı Gıdalar ve Karabiber
 
.Kakao ve kakaolu yiyecekler (çikolatalı Gofret vs.)
 
.Suni boyalı meşrubat , sakız, ciklet ,meyve suları, kola vs
 
.Meyveli yoğurt ve süt,cips
 
.Dondurulmuş gıdalar
 
.Beklemiş gıdalar ( salam,sosis,sucuk, eski kaşar, Tulum peyniri, Uzun ömürlü süt)
 
28.Biliniz ki yukarıda ki önlemleri uygulamazsanız,ilaç -aşı tedavisinin hiçbir yararı olmayacaktır.
 
 
 
   Sağlıklı bir yaşam dilerim..
 
                                         
 
Uz. Dr. Serdar ŞAHİN
 

 

     ALERJİK HASTALIKLARDAN KORUNMA
 
Alerjik hastalıklar anne-babadan gelen genetik yatkınlıkla bağışıklık sistemimizin çevredeki bir alerjene karşı normalde verilmeyen bir yanıtı abartılı olarak vermesi ve bunun sonucunda  vücudun bundan zarar görmesidir. Eğer bu doku bronş ise astım, burun ise saman nezlesi, göz ise göz alerjisi, barsaklar ise besin alerjisi gelişir.
 
   Anne-babaların dile getirdiği bir özlem vardır ki  “Madem alerjik yatkınlık çocuğumuza bizden geçti o zaman neden biz de her zaman alerji olmuyor?
 
Yanıt basit  “Çünkü siz çocuğunuz ile aynı çevreyi yaşamadınız”.
 
  Alerjik duyarlılığın oluşması ve hastalık bulgularının çıkmasına neden olan bu gün için çok önemli 4 başlık altındaki neden vardır. Bunlar hijyen kuralları, beslenme özellikleri, sık kullanılan antibiyotikler ve çevresel irritanlardır.
 
Aşırı hijyen kuralları çocuğun doğumdan itibaren bağışıklık sisteminin asıl uğraşacağı mikrobik etkenlerle buluşmasını bir anlamda engeller. Bu nedenle bilinçli bir ölçüde aşırı hijyenden sakınmak iyi olacaktır.
 
Her enfeksiyonda gerekli gereksiz antibiyotik kullanımı yine bağışıklık sisteminin asıl uğraşacağı mikrobik etkenlerle buluşmasını bir anlamda engeller.
 
Maalesef birçok alerjik hastalık bulgusu enfeksiyonları taklit eder. Örneğin astımlı çocuklar sürekli bronşit teşhisi ile, alerjik rinit (saman nezlesi) olan çocuklar sürekli üst solunum yolu enfeksiyonu teşhisi ile defalarca antibiyotik alırlar.
 
Beslenme özelliklerinin batı toplumlarına uygun şekilde olması bir başka nedendir. Hemen hemen tüm gazlı içecekler, kola, çikolata, cipsler ve tüm endüstriyel gıdalar koruyucu katkı maddesi içermek zorundadır.
 
Uzun süreli anne sütü kullanımı ve katkı maddeleri ile çocuğun en geç karşılaşması en önemli alerjiden koruyucu önlemler olacaktır.
 
    Çevresel irritanlardan korunmak bir başka korunma yoludur.  Bunların başında sigara dumanı gelmektedir.  Egzos gazına maruziyet, kirli hava, kapalı ortam ,spor yapmama, fazla kilo  (obesite  !!!!!!! ....) , sedanter hayat tarzı da alerjik hastalık gelişimini arttırır.
 
 
 
    Yavrunuzla birlikte sağlıklı bir ömür dilerim.
 
Uz. Dr. Serdar ŞAHİN


Etiketler : Alerjiden Korunma